Jdi na obsah Jdi na menu
 


A jak teda s látkování začít?

tohle je jedna z nejčastějších otázek těhulek nebo maminek, které se pro látkové plenky rozhodly.


Po té co se prokoušete tímto článkem se nezapomeňte podívat do fotogalerie, kde mám nafoceného svého 7týdenního chlapečka v různých plenkách. Detailní popisy plenek naleznete v rubrice Popis jednotlivých plen


Na začátku je třeba si alespoň trošku říct, kolik do toho chci investovat. Pro ty, které v tom hledají jen obrovskou úsporu peněz, bude zajímavé asi především to jaké vybrat vhodné svrchní nepromokavé kalhotky. Pro nás ostatní šílence jako já bude důležité i to, jaké kalhotkové pleny dnešní trh nabízí.

Je třeba si vyjasnit nejdříve dvě věci

1)svrchní kalhotky: jsou kalhotky, které oblékáme na plenku, abychom zabránili pronikání vlhkosti na oblečení

2)kalhotková plena: je moderní druh plenek (vylepšenina klasických starých dobrých čtvercových bavlněných plen)...tyto pleny jsou však propusné a proto je na ně potřeba použití svrchních kalhotek.


Ten kdo se rozhodne pouze pro používání klasických čtvercových plen si musí uvědomit, že dávná technika vložení kusu igelitu do plenky a převázání plenky igelitovýma kalhotkama, je opravdu špatná a naše rozhodnutí k látkování, aby miminku mohl zadeček dýchat, je pak nelogický. Proto potřebujeme vhodné svrchní kalhotky, které nebudou bránit dýchání pokožky, ale budou zároveň mokru nepropustné. Na výběr máme spoust značek a již dopředu je třeba říct to, že každé mamince a každému miminku vyhovuje něco jiného.


SVRCHNÍ KALHOTKY


Svrchní kalhotky můžeme rozdělit na tyto druhy:

kalhotky PUL: jsou to svrchní kalhotky opatřeny polyurethanovým zátěrem (PUL),nebo membránou zajištˇující jejich nepromokavost, ale částečnou prodyšnost

kalhotky vlněné: ve spojení s látkovýma plenama vytvářejejí maximálně prodyšný přebalovací systém, čímž zabraňují opruzení zadečku, "nepromokavost" kalhotek zajišťuje lanolin obsažený ve vlně

kalhotky flísové: svrchní kalhotky z hustého polar fleesu, polar fleese není vodonepropustný, ale vodoodpudivý , díky maximální cirkulaci vzduchu mezi plenkou a kalhotkama, dochází k neustálému vysychání fleesu, proto tyto svrchní kalhotky za běžných podmínek neprosáknou

Každé z těchto kalhotek jsou na našem trhu zastoupeny několika výrobci a mají samozřejmě své výhody a nevýhody.

 VÝHODYNEVÝHODY
Kalhotky PULkalhotky jsou jakousi nejbezpečnější vrstvou proti protečení, nepotřebují žádnou speciální péči na údržbu, rychle schnoujsou ze svrchních kalhotek nejméně prodyšné, při velké mokrosti pleny mohou trošku provlhávat zvláťě kolem lemů
Vlněné kalhotkynejzdravější způsob přebalování díky němuž může pokožka na zadečku skvěle dýchat, díky vlastnostem vlny kalhotky v zimě hřejí a v létě chladíkalhotky potřebují speciální péči aby nezačaly protékat - je třeba je čas od času naimpregnovat lanolinem, většinou se po přebalování nechávají větrat, po vyprání a impregnaci (perou se a imregnují až když jsou špinavé, jsou cítit močí nebo protékají) dlouho schnou - někdy až 3 dny, jsou trošku objemnější
Flísové kalhotkyjsou zlatým středm v prodyšnosti, rychle schnou, kalhotky není třeba impregnovatvětšina maminek je nedoporučuje na dítka, která už sama sedí, protože po větším zatížení zadečku můžou kalhotky vlhost propouštět, díky tomu se také nedoporučují používat pod těsnější oblečení, z mého hlediska jsou více objemnější než PUL kalhotky

Záleží na vás jak se rozhodnete, některé maminky mají od každéhu druhu něco, jiné preferují např. jen PUL či vlněné. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se mi nejvíce osvědčilo mít na den cca 3ks PUL kalhotek a 2ks vlňáčků používaných především na noc. Flísové kalhotky nepoužívám, protože jsem jim dostatečně nedůvěřovala - vše se ale může změnit - už po jednom druhu docela pošilhávám :o)

Jak už jsem psala výše, na našem trhu neustále přibývá nových a nových výrobců resp. dovozců plen a svrchních kalhotek, výběr je obrovský a každému vyhovuje něco jiného. Když jsem začínala látkovat já byly mi doporučeny kalhotky Imse Vimse a já jsem s nimi natolik spokojená, že je mmůžu vřele doporučovat déle. Výrobce Imse dělá kalhotky jak PUL tak vlněné a s oběma druhy mám dobré zkušenosti.

Pokud tedy hledáte univerzální svrchní kalhotky jak na klasické pleny tak na plenkové kalhotky vzůru do Imse - Imse totiž jako jedny z mála udrží i klasickou plenu narovno. Na výběr máte Imse Soft, Imse Organic a Imse Fox. Kalhotky Soft jsou nejtenčí, jednobarevné, velice přizpůsoblivé, u větších lezoucích dítek prý může nastat problém s otáčením u suchého zipu ...nám se zatím nic takového neděje, takže více napsat nemůžu. Vylepšeninou Soft jsou kalhotky Organic, vyráběji se i s obrázky a jsou maličko vypracovanější. Naprostou špičkou značky Imse jsou kalhotky Fox, jsou krásmě proužkaté, sametové a měkounké. Penízek za ně rozhodně nebudete litovat. Pokud se rozhodnete pro značku imse je lépe kupovat kalhotky o číslo větší než je právě vaše miminko. My na našeho Vojtíška jako na novorozence s váhou 3650g měli koupeny jedny vel S (od 5kg a dvoje M od 7kg) a daly se skvěle použít obé - dokonce jsem vel S po měsíci prodávala, protože se vel. M na některé kalhotkové pleny pohodlněji používá a plenka se tam lépe vejde. 

Zmínit se můžu z vlastní zkušenosti i o kalhotkách Popowrap výrobce Popoliny. Tyto kalhotky jsou některými maminkami chváleny, ale na mě dojem neudělaly. Na mé gusto dělají na mimču poněkud neforemný zadeček  a v ruce mi při nasazování šustěly :o) V akci byly ale bez námitek - mokro udržely tam kde měly.

A zmíněné vlněné kalhotky (výše popisované byly kalhotky PUL) mám odzkoušené poměrně s úspěchem. Malý v nich spinká každou noc cca 8 hodin. Nejlepší se mi jeví natahovací vlněné kalhotky výrobce Popoliny nebo výrobce Disana. Kalhotky jsou prakticky totožné (Disana mají maličko delší nohavičky). Začínám také s používáním vlněných kalhotk Imse, testuji zatím krátce, ale jak jinak u značky Imse zatím s úspěchem. Zmíněné natahovací jsou praktické právě pro svou ohromnou pružnost a tak do nich krásně schováte i velkou vycpanou kalhotkovou plenu. Imse vlnáčky zase udrží i běžné čtvercové pleny.

Když to tedy vše shrnu záleží na tom jaké plenky budete používat. Pokud pouze běžné čtvercové, asi nezabráníte zvlášť u novorozenců i zašpinění kalhotek. Je tedy nutné mít kalhotek více - optimálně bych to viděla alespoň na 3 až 4ks PUL a cca 2ks vlňáčků. Když budete používat kalhotkové pleny, kakošek většinou zůstane jen v nich a svrchní kalhotky se neušpiní - může max. plenkou trošku prosáknout, v tom případě stačí jen kalhotky přetřít mokrým ručníkem (občal ale i z kalhotkové pleny něco uteče :o) U používání kalhotkových plen bych doporučovala alespoň 2ks PUL a 2ks vlňáčků. V případě, že netrváte na používání vlňáčků každou noc bych doporučila 3ks PUL a jedny vlňáčky. Samozřejmě spousta maminek používá flísové kalhotky a jsou velice spokojené - rozhodnutí je jen a jen na vás. 


KALHOTKOVÉ PLENKY


A teď něco ke kalhotkovým plenám. V dnešní době je tak široký výběr, že si už snad opavdu vybere kdokoliv. Jednotlivě jsou plenky popsány v rubrice Popis plenek, proto se jen zmíním o tom, jaké druhy v nabídce vůbec můžete najít.

1) plenky čtvercové :  pod tímto názvem se skrývají bavlněné pleny, které určitě všichni znáte. Novinkou pro vás možná budou různé typy skladů, které napomůžou tomu, aby se obsah plenky udržel tam kde má - sklady se naučíte tady  Čtvercové pleny však nemusí být pouze z bavlny, ale také z froté, které vynikají ještě lepší savostí či vícevrstvé, které se mnohdy vyrovnají třeba i více jak dvěma běžným bavlněným plenkám.

2) plenky kalhotkové:  jsou hvězdou mezi hvězdami :o) Je to nový moderní způsob přebalování. Plenka má tvar jako jednorázovka, zapíná se pomocí suchých zipů, patentek nebo pomocí speciální sponky Snapi. Kalhotkové plenky mohou být jak jednovelikostí (tzn. že vám bude sedět jak na novorozence tak na dítě, které už pomalu zvládá nočník ) tak vícevelikostní. To má samozřejmě své pro i proti - u jednovelikostních plen je obrovksou výhodou finanční stránka - kdy stačí jednorázová investice do jedné velikosti a plenky s dítětem rostou  - nevýhodou však bývá to, že na malém miminku většinou vypadají poněkud objemně. Najdou se však i takové jednovelikostní plenky, které jsou elegantní i na 3,5kg novorozenci :o) Plenky jsou samozřejmě v různém provedení jak barevním tak materiálovém, a tak má i každá z nich rozdílou savost. Obecně se dá říct, že nejlépe savé plenky jsou z konopí nebo bambusu, středně savé plenky z froté a nejméně savé z flanelu. V tomto pořadí je pak i délka schnutí - většinou se rovná, že čím je plenka savější, tím také déle schne. Plenky se nežehlí, perou se většinou na 40 stupňů. Flanelové plenky se dají směje svou savostí přirovnat k běžným bavlněným čtercovkám, froté pleny většinou na miminku vydrží 3 hodiny a konopné a bambusové zvládnou i více (ze zdravotního hlediska je však vhodné přebalovat miminko cca po 3 hodinách v případě, že jen čůralo). To jak dlouho plenky na miminku vydrží je samozřejmě také dáno tím, jak moc miminko čůrá. Některé miminka mají i flanelové plenky 3 hodny na sobě a nejsou ani příliš nasáklé. A proč je lepší kalhotková plenky než běžná čvercová? Pokud tedy pomineme savost a elegantnost - za zmínku pak rozhodně stojí to, že má kolem nožek gumičky, které brání především řídké stoličce utečení a tak se v nejhorším případě pouze zašpiní svrchní kalhotky, které jsou u těchto plenek nutné. K zašpiněné oblečení stoličkou u nás ještě nedošlo. 

3) plenky kapsové:  o těchto plenkách bohužel nemohu příliš napsat - v mé plenkové výbavě se nenachází. Tyto plenky se skládají z vnějších  kalhotek s voděodolnou prodyšnou  polyurethanovou vrstvou(PUL) a vnitřní vrstvy ( obvykle z mikrofleesu), které vytvářejí kapsu otevřenou směrem k zadečku. Do kapsy se vkládá sací vložka, nebo vkládací plenečka, lze i použít skládanou plenku nabo klasickou čtvercovou plenku. Svrnchní kalhotky se nepoužívají, vždy je nutno použít sací vložku - kapsovka sama o sobě je jen jakýmsi obalem a sama nesaje.

4) plenky tvarované: do této kategorie zahrnujeme plenky českého výrobce Haipa daipa - plenky nejsou typicky kalhotkového střihu ale je to jakýsi "trojúhelník" s prodlouženým chobotem, který si člověk poskládá dle potřeby a velikosti dítěte. A druhým stylem tvarované pleny je vázačka. Plenka s tkaničkama, které se váží kolem tělíčka miminka. Do těchto plenek je vhodné taktéž přidat sací vrsvu, protože samy o sobě nejsou vázačky příliš savé, ale na rozdíl od kapsovek alespoň něco nasají a tak třeba konopné vázačky některým miminkům vyhovují i bez přídavné sací vložky. Svrchní kalhotky jsou nutné.

5) all - in - one: tyto plenky patří k nejkomfortnějším plenám. manipuluje se s nima stejně jako s plenkama jednorázovýma, nepotřebujete žádné svrchní kalhotky ...vše je již " v jednom". Opět a zase tady vyzvednu kvalitu značky Imse a směle doporučím jejich plenečku Imse 2v1, která je opravdu skvostem především na cesty, k lékaři či na návštěvy. Velmi často nabízená a propagovaná plenka Komfort 2v1 od popoliny je opravdu slabou náhražkou (připomínám, že vše zde uvedené je čistě můj názor).

6) vložečky: a konečně vložečky, ač nejsou plenkami v pravém smyslu slova, k plenkám nerozlučně patří. Kapsové plenky bez přídavných sacích vrstev (vložeček) prostě fungovat nebudou a konečně přejeme-li si zvýšit objemovou kapacitu plenky je přídavná vložečka tím pravým ořechovým. Použít samozřejmě jako vložku můžeme klasickou bavlněnou poskládanou plenku, ještě lépe plenku čtvercovou frotou, ale dnešní trh nabízí také opravdové vložečky v různých materiálech stejně jako pleny (od flanelových, přes froté, konopné až po bambusové).


Tímto bych asi ukončila tento dlouhý spis všeho toho co maminky v první řadě, když se pro látkování rozhodnou, zajímá.

Možná ještě vyjádření k počtu plenek. Toto je velmi sporné, protože některá maminka bude používat výhradně kalhotkové pleny - jiná bude kombinovat s běžnýma čtvercovýma. Mi se nejlépe osvědčilo od každého kousek. Po pravdě jsem se do plíneček tak trochu zbláznila a tak sleduju novinky na trhu, a když se objeví nějaká nová co ještě doma nemám tak nad ní vždy hodně přemýšlím a většinou ji koupím ač je má výbava už dostatečná.

V první řadě si také musíme říct jak často chceme prát. Optimální je prát co dva dny - max. se pere co tři dny - déle by se plenky skladovat něměly.

Když si tedy řekneme, že budeme prát co dva dny tak musíme spočítat nejen pleny za dva dny spotřebované, ale také připočíst zhruba den na schnutí. Bohužel některé plenky schnou i dva dny - záleží na tom, jak vám doma schne prádlo, jak venku svítí sluníčko nebo zda máte sušičku na prádlo :o)

Průměr na kalhotkové pleny uvádí cca 20ks plenek Samozřejmě můžete pořídit plenek méně a nahrazovat je plenkami třeba vícevrstvými, frotými nebo běžnými bavlněnými. Jak říkám, nejlepší je pořídit si do začátku pár kalhtkových a tvarovaných, pár vícevrsvých a pár frotých a bavlněných čtvercových a pomalu přikupovat a hlavně vyzkoušet co vám sedí a co jak sedí vašemu miminku.

Nedá se totiž jednoznačně říct co je lepší, která plenka jak sedí - musíte si to odzkoušet. Troufám si říct, že je hloupost pořídit si celou sadu plen jednho výrobce - např. Popoliny či Bambino Mio .... nikdy nevíte jak vám budou pleny vyhovovat a pak se také může stát, že z vás nebude nadšená látkující maminka, ale naštvaná mamča, která se opět vrátí k jednorázovkám. 

Zkuste začínat postupně ... navštivte nějaký e-obchůdek s plenkami a kupte od každéko co vám bude sympatické nebo na to budete mít dobré reference kus ... doma vyzkoušjete a pak dokupte třeba více kusů ...já se ale stejně neustále držím zásady, že všeho moc škodí, a tak mám opravdu od jednoho druhu doma max. 3kousky - zato druhů mám požehnaně :o)

e-obchůdky

www.mamaja.cz   tam nakupuju nejvíce - obchůdek nabízí rozmanité pleny téměř všech výrobců co jsou u nás na trhu

www.pisisvor.cz obchůdek výrobků Imse Vimse

www.latkovky.cz obchůdek většiny značek plenkových systémů

www.slunecnizena.cz obchůdek většiny značek plenkových systémů

Obchůdků je samozřejmě více - tyhle jsem vypíchla, protože jsem u nich nakupovala, a mám s nimi dobré zkušenosti.

TAK SMĚLE DO TOHO :o) 

Náhledy fotografií ze složky Plínky v akci

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

další eshop

(Věrka, 5. 1. 2015 12:47)

I tady jsou dobré látkovky a popisky a srovnání, mrkněte www.brzymaminkou.cz

prosím o radu

(Paja, 27. 9. 2012 11:09)

No já jsem z těch všech druhů zmatená. Snažím se najít tu nejlepší a nejlevnější variantu, jsem bohužel v takové situaci. Ale při hledání se odpichuju stále od těchto stránek, jsou nejpřehlednější. Moc děkuji za jakékoli rady a tipy

Re: prosím o radu

(Daniela - admin, 27. 9. 2012 15:06)

Pajo, pokud budeš mít zajem kontaktuj mě na emailu dandy_s@centrum.cz a zkusím podrobněji probrat tvůj požadavek a něco vymyslet. na netu bývám spíš večer ...

Díky

(Jana , 15. 4. 2012 21:07)

Díky moc hlavně za popis jednotlivých plen. Díky nim jsem nakoupila prvotní výbavu a nyní po půl roce zkoušení poslala nevyhovující dál do oběhu a dokoupila osvědčené - a musím uznat, že naše názory na jednotlivé plenky se vcelku shodují - mými miláčky se stala bamboozle od tots bots, hemp hour vázací a nejkrásnější kterou máme - IguLee Cuddlebuns :-)

FAKT SUPER

(Petra, 13. 8. 2009 13:30)

Dandy, jeden velký dík za všechny informace. Ulehčila jsi mi výběr plenek a ušetřila minimálně další 2 dny, které bych strávila na internetu navíc, nebýt těchto skvělých stránek. Díky moc!!!

Díky za lidský přehled :-)

(Maty, 17. 12. 2007 21:04)

Dandy, moc děkuju, konečně se v tom trošku začínám orientovat! Bála jsem se se do toho vrhnout po hlavě, tak moc děkuju za souhrn!!!

Poděkování II.

(Petra, 28. 10. 2007 16:55)

Já se též připojuji a musím za zpracování těchto stránek poděkovat. Sice se v takovém množství informací i po třetím čtení docela úspěšné ztrácím,ale snad to do porodu zvládnu vstřebat. Nyní jsem ve stavu, že si připadám jak naprostý tupec :-)(některé věci jsem nepobrala), takže návštěvu obchodu musím ještě odložit. To však nemá nic společného s tím, že tyto stránky poskytují přehled pro nezkušené maminy.

Moc díky! :)

(Daniela - admin, 1. 8. 2007 19:08)

Já děkuju za poděkování! Mám radost, že látkařek přibývá, a že mé stránky jsou aspoň trochu k něčemu :o)
Hodně štěstí a kdykoliv se můžeš obrátit i na email Dandy_S@centrum.cz pokud budu umět poradit tak to udělám :)

Poděkování:-)

(Medulienka, 1. 8. 2007 17:19)

Díky moc, už pár dní se k Tvým článečkům vracím, začínám s látkováním a pořád se v tom ztrácím... Tak už mám něco objednáno a jsem zvědavá, jak to dopadne:-)