Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na znečištěné pleny

16. 3. 2007

Jak na znečištěné pleny

Práci s plenkama nám určitě ulehčí používání separčních plenek. Většina z nich - ač není napsáno že je na více použití se dá krásně vyprat. Dokonce mám zkušenosti s vypráním pokakané separačky.

Bohužel se mi do dnešního dne nepofařilo najít separačku tak vhodnou aby mi maximálně vyhovovala. Separačky Popoliny jsou bezvadné na zachycení kakání - dají se krásně prát, ale po počůrání není na zadečku pocit úplného sucha. V tohle směru mi lépe vyhovují obyčejné separčky Anička z lékárny - nejsou však přírodní a to mě mrzí. Dají se ale také prát a opravdu ani po počůrání nemá miminko pocit že leží v mokru. Na kakání jsou ale celkem zbytečné - malé miminko má kakání spíš vodové a to anička neudrží, většímu dítku se budou v pleně muchlat. Já to někdy když čekám nad ránem kakání :o) řeším stylem, že dám separačku Popoliny a na ni Aničku (anička je  u zadečku) - toto je pro mě zatím nejlepší varianta.

I tak se alespoň u malého mimminka dostane na plenu barvivo, které jsem si naivně myslela že lehce v ruce vyperu. Dokonce mi to i první týden šlo, ale pak začlo kakání přibývat na objemu a už to byl problém :o)

Rozhodně je výborné žlučové mýdlo (klasicky v kostce). Namočím plenu a opláchnu ji - potřu navlhčeným mýdlem, nechám chvilku účinkovat a pak přeperu. Vypláchnu a znovu potřu mýdlem a hodím do pračky (zatím takhle plenky skladuju a tím, že kojím není v koupelně ještě nic cítit - později budu používat plastový box s víkem). Peru na 50 stupňů s jedním uzávěrem tekutého žlučového mýdla, jedním uzávěrem eko gelu (mám Ulrich) - v případě hodně pokakaných plen přidám trošku soli na skvrny.

Osvědčilo se mi opravdu na přepírání než hodím do pračky tuhé žlučové mýdlo - tím tekutým se mi nedařilo plenku takle vyprat. I tak vám samozřejmě po ručním praní zůstanou žluté mapy - tohle ale většinou zachrání pračka - nebo pak namočení v soli nebo sušení na sluníčku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: tvrdé pleny

(Daniela - admin, 13. 4. 2008 18:07)

Já do máchání přidávám máchadlo od Missivy .. je příjemné - lehounce voní a plenky jsou pak měkčí ... koupíte třeba na www.mamaja.cz ale není v nabíce - stačí paní majitelce napsat email o máchadlo missiva a ona zašle info. Nebo se doporučuje čas od času udělat tvrdým plenám lázen z kyseliny (podrobný popis třeba taky na stránkách www.mamaja.cz) ... nebo poslední věc - plínku před nasazením promnout v ruce - neuvěřitelně zjemní ...

škrabací

(máťa, 13. 4. 2008 12:27)

zdravím, já bych zas měla otázku co máte kdo vyzkoušeno když (pokud) vám tvrdnou plínky, ty naše a zvlášť bambusový froté jsou na omak po třech měsících používání už hodně škrábavý, je mi té malé prdýlky líto:( v obchodě mi poradili nějakou bioaviváž, ale teprv se ji chystám prubnout, mám trošku obavu aby nesnížila nasákavost plínek... peru v mýdlovým slizu a vodu máme dost tvrdou, bohužel, brněnskou. poraďte, prosím prosím!

Re: mýdlové ořechy

(Daniela - admin, 4. 4. 2008 13:55)

Marti, já s nima prala párkrát a moc se mi neosvědčily. jsou spíše barevné prádlo - prádlo je po nich měkké i bez aviváže, je to eko praní, ale .. je nutné přidat buď sůl nebo alespon sodu - většinou to o té sodě píšou i v návodě. Samy od sebe toho moc nevyperou - aspon já mám tu zkušenost.

Mýdlové ořechy

(Martina, 4. 4. 2008 13:52)

Máte někdo zkušenosti s mýdlovými ořechy?Po vyprání na prádle zůstaly všechny skvrny,i od písku,které se vyperou v ruce obyčejným mýdlem.Nepoužívám žlučové mýdlo ani sůl na skvrny.

jáfrové mýdlo

(Daniela - administrátor, 16. 6. 2007 9:18)

Jádrové mýdlo je opravd tím nejobyčenějším pracím mýdlem, ale poměrně dobře pere :o) Dá se velmi dobře použít, nicméně zatím alespoň u mě vede žlučové mýdlo (tuhé v kostce) a pak mýdlo Omino Bianko. Když nejsou Jelen nebo jádrové mýdlo taky poslouží. Jádrové mýdlo je taky vhodné i k přípravě mýdlového slizu.

Jádrové mýdlo..?

(Jituška, 15. 6. 2007 12:05)

Smím se zeptat, co je jádrové mýdlo? Předpokládám správně, když se domnívám,že je to "normální" běžné mýdlo? A ještě otázka - je jedno, které se použije? Děkuji :-)

my a pokaděný plíny

(Jarka, 24. 5. 2007 14:30)

My s flekama po kadění na plínách problém nemáme. Jakmile malou přebalím, vyhazuju separačku (používáme od Disany a jsme maximálně spokojený) a to co zůstane na plíně vysprchuju, vyždímám, pokud někde ještě zůstane flíček potřu žlučovým mýdlem a strčím do kýblu. Pereme v mýdlovém slizu a jsme naprosto spokojeni. Na plínách nikdy nebyl ani flíček. Problémem jsou spíš skvrny od mrkve a špenátu a ty nám nejdou vyprat ani běžným práškem a všemožnými odskvrňovači:-).

Mýdlový sliz

(Paulína, 8. 5. 2007 21:02)

Pokud se některá maminka rozhodla pro šetrné praní, na spoustě stránek najde recept na mýdlový sliz; mě se nejvíc osvědčil tento /už nevím, z kterých stránek jsem ho stáhla, takže autorce se omlouvám!/: Potřebujete desetilitrový kbelík, jedno jádrové mýdlo a kelímek (2,5 dcl) sody na praní. Obojí seženete ve většině drogérií. Jádrové mýdlo jednoduše nastrouhejte na struhadle a dobře rozpusťte v malém množství vlažné vody. Rouzpouštění je pomalé, ale není dobré je urychlit horkou vodou, protože potom se nastrouhané vločky zase srazí do chuchvalců. Pomáhá spíše ponorný mixér. Rozpuštěné mýdlo nalijte do kbelíku horké vody a za stálého míchání pomalu přisypávejte kelímek sody na praní. Kbelík nechejte odstát. Do půl dne dostane směs slizovitou konzistenci, do dne se vytvoří perleťově zbarvené tekuté mýdlo, které bude trošku plavat ve vodě. Před použitím je proto třeba směs znovu protřepat. Do prádla pak dáte jeden až dva kelímky prostředku (podle stupně znečištění). Tato dávka Vám vystačí na 20 až 40 praní. Prostředek můžete dávkovat buď přímo do bubnu nebo do dávkovače pračky. Z vlastní zkušenosti doporučuji to první. Je to účinnější, navíc např. naše pračka s vrchním plněním má poměrně malý dávkovač a potřebné množství prostředku se do něj nevejde. Taky je možné udělat prostředek do menšího množství vody, tedy více koncentrovaný. Pak Vám na praní vystačí menší dávka, ale zase to téměř neteče. Prostředek můžete skladovat v kbelíku. Nám se ale velmi osvědčilo nalít jej do dvou pětilitrových kanystrů (např. od tekutiny do ostřikovačů v autě). Jednak v nich můžeme prostředek před použitím protřepat, jednak se nám do nich nedostane dcera :-). Tento prostředek se nám na pleny maximálně osvědčil. Pokud jej ale budete chtít používat i na jiné prádlo, vezměte v úvahu, že jde o mýdlový prostředek, který je sice ekologický, ale zase neobsahuje spoustu zlepšujících přísad, na které jsme u běžných prášků zvyklí. Pokud chcete mít prádlo opravdu běloskvoucí, mýdlo Vás příliš neuspokojí.